Sosyal Medya Kavramı Kullanım Alanları Ve Özellikleri

Posted by mozol 20/01/2018 1 Comment(s)

Sosyal Medya (Web2.0 kavramı)

Sosyal medya dünya genelinde bireylerin etkileşim ve iletişim içinde olduğu web 2.0 tabanlı dijital ortamları kapsamaktadır. Sosyal medya kavramı, 2000’li yıllarda pek çok sosyal ağ siteleri ile gündeme gelmiştir. Bu yeni medya ortamları aynı zamanda işletmelerin hedef kitlelerini etkileyebilecekleri pazarlama, reklam ve halkla ilişkiler faaliyetlerini gerçekleştirilebilecek dijital platformlardır .

Sosyal medya kavramı, kullanıcıların bilgi edindikleri, çevrimiçi topluluklar oluşturabildikleri, kişisel mesajları ve videolar gibi diğer içerikleri paylaşabildikleri, değiştirilebildikleri, bireyler, gruplar veya kurumlar arasında bilgi veya hizmet alışverişin yapıldığı elektronik iletişim formları olarak tanımlanabilir. İkinci internet evrimi diye adlandıracağımız sosyal medya devrimi 2004 yılı sonlarında ilk kez O’Reilly Medya tarafından ortaya atılan Web 2.0. ile başladı.

Sosyal medya, sürekli güncellenebilmesi, çoklu kullanıma açık olması, sanal paylaşıma olanak tanıması vb. açısından en ideal mecralardan biri olarak kendini göstermektedir. İnsanlar sosyal medyada herhangi bir konu hakkında duygu ve düşüncelerini aktarmakta, tartışabilmekte ve yeni fikirler ortaya koyabilmektedirler. Kişisel bilgilerinin yanında çeşitli fotoğraflar, videolar, paylaşabilmekte, gerçek dünyayı sanal ortamda yaşayabilmektedirler.

Sosyal medyayı, her bireyin diğer birey gruplarını kolaylıkla etkilemesini olanaklı kılan yüksek derecede ölçeklenebilir ve erişilebilir iletişim teknolojileri ya da teknikleri olarak tanımlamaktadır.

12.3. Sosyal Medyanın Özellikleri

Sosyal medya, sürekli güncellenebilmesi, çoklu kullanıma açık olması, sanal paylaşıma olanak tanıması ile kullanıcı sayısı her geçen gün artmaktadır. Sosyal medya ortamları; fikir, düşünce, fotoğraf, video ve yazıların paylaşabildikleri kullanıcıların yalnızca tüketim değil yanında üretim yapabildikleri platformlardır. Günümüzde birçok kurum iş stratejilerini sosyal medya üzerine kurmaktadır. Kurumlar, YouTube, Facebook, ve Twitter gibi mecralar üzerinden stratejik hedeflere ulaşmakta yardımcı olabilecek uygulamaları belirlemeye çalışmaktadır.

Sosyal Medyayı, ortak projeler, bloglar, içerik topluluklar, sosyal ağ siteleri, sanal oyun dünyalarında ve sanal sosyal dünyalar gibi, platformlar oluşturmaktadır.

Sosyal medya özellikler şu başlıklar altında toplanabilir (Mayfield, 2008:5);

  1. Katılım: istekli olan herkesi katkı yapma ve geri dönüş sağlama konusunda cesaretlendirmektedir.
  2. Açıklık: platform üzerinde servislerinin birçoğu geri bildirim ve katılıma açıktır. Oylama, yorumlama ve bilgi paylaşımını teşvik etmektedirler. içeriği kullanmada giriş engelleri genelde bulunmamaktadır.
  3. Karşılıklı diyalog: iki yönlü bir iletişim ve etkileşim ortamı sağlanmaktadır.
  4. Topluluk: Topluluklar ortak ilgi alanları çerçevesinde bir araya gelirler.
  5. Bağlantılı olma: Sosyal medya sitelerinin birçoğu bağlantılı olma özelliklerini geliştirmekte ve diğer sitelere, kaynaklara ve kişilere link vererek trafik sağlamaktadırlar.

Sosyal Medya Araçları ve Kullanım Alanları

Sosyal medya araçları, son dönemlerde örgütlerin hem tüketicileri hakkında çok daha detaylı bilgi edilebilmesini hem de ürünleri hakkında yapılan yorumları tüketicilerin tutumlarını, tercihlerini, yaşamlarını ve isteklerini eş zamanlı olarak takip edebilmelerini sağlamaktadır. Sosyal medya araçları kullanım alanları ve işlevleri aşağıda açıklanmıştır.

1. Blog

Blogların tam olarak ne zaman kullanılmaya başladığı konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır. İlk kurulan blog 1997 yılında Jorn Barger tarafından oluşturulmuştur. Bloglar 90’lı yılların sonlarına doğru gündeme gelse de kullanımı son yıllarda artmıştır. Bloglar genellikle blog yazarının ilgi alanına göre şekillenmektedir (politika, teknoloji, sağlık gibi). Bunun yanında bazı kuruluş çalışanları oluşturdukları bloglarında, kuruluşlara eleştirel yorumlar yapabildikleri gibi, şirket sırları ya da, çalışan olarak parçası oldukları organizasyonel olaylarla ilgili hikâye yazdıklarında medyanın ilgisini çekmektedir. Bazı blog, yazarları ise uzman oldukları konulardaki yorumlarıyla medya yazarlarından daha fazla dikkat çekebilmektedir ( Kent, 2008:33).

Blog türleri şu başlıklar altında toplanabilir:

  1. Kişisel Bloglar: Yakın tanınmış çevreye yöneliktir. Daha çok özel hayata içerir.
  2. Temasal Bloglar: Belirli bir temaya, konuya ya da endüstriye dayalı daha özgün içerikli bloglardır. Pazarlama ve iletişim konuları, otomobiller, eğlence sektörü, bilgi işlem sektörü gibi pek çok farklı temayı kapsamaktadır.
  3. Kurumsal Bloglar: Bu tür bloglarda CEO’ların açıklamaları, profesyoneller ve çalışanlar, müşteri hizmetleri, iç iletişim paylaşımı, bilgi yönetimi uygulamaları, pazarlama, ürünler ve hizmetler konusunda görüşler paylaşmaktadırlar.
  4. Yayıncıların Sponsor Olduğu Bloglar: Bu tür bloglar daha çok gelenekse medyanın (televizyon ve gazete gibi) bir çesit yan kurulusu gibi hizmet vermektedir.

2. Sosyal Paylaşım Ağları (Social Networking)

Web 2.0 ile hem iş hem de özel yaşamımızda devrim boyutunda değişimler yaşanmaktadır. Toplumsal paylaşım ağları ise her alanda yaşanan değişimin merkezini oluşturmaktadır. Toplumsal paylaşım ağları tek bir ortak kaynak üzerinden birbirine bağlanan insan grupları olarak tanımlanabilir. Bu ağlar web siteleri üzerinden kullanıcıların tanımladıkları bir profil hesabı yaratmalarına izin vermektedir. Örneğin ortak bir kaynaktan üye olan kullanıcılar diğer kullanıcıların hesaplarını görebilir ve diğer kullanıcıları arkadaş listesine ekleyebilir. Günümüzde kullanıcılar çoğunluklar sosyal tanıdığınız veya yeni arkadaş olduğunuz insanlarla kolayca iletişim kurabilmenizi sağlamaktadır. Bu tür paylaşım ağlarına en iyi örnek, Facebook, Twitter ve YouTube’dur.

Toplumsal paylaşım ağları, özel bir ihtiyaca çözüm getirmek, örneğin belirli arabayı veya bir bilgisayarı kullanan insanları bir araya getirmek üzere oluşturulmaktadır. Bu web siteleri, tek bir model arabayı kullanan bir kişinin aynı tip model arabayı kullanan diğer bir kişi ile bir araya gelmesine imkan vermektedir.Bu iki insan, birebir tanışmadan bile daha etkili bir biçimde arabaları hakkında görüş alışverişinde bulunabilmektedir.Ayrıca sosyal ağlar insanların birbirleriyle kolay ve sürekli iletişimde olmasına yardımcı olmaktadır ( Buice ve Heath,v.d.,2007).

Sosyal ağlar bireylerin doğrudan fikir aktarımı konusunda büyük bir rol oynamışlardır. Bir markayla sorun yaşayan bir müşteri sosyal ağları kullanarak doğrudan ve hızlı çözüme ulaşma fırsatı yakalamıştır. Ayrıca fikirlerin hızlıca paylaşımı ve etkileşimi de sosyal ağlar sayesinde teknik olarak kolaylaşmıştır. Birçok bağımsız haber kanalı sosyal ağlar üzerinden yayın yapmaktadır. Ayrıca vatandaş gazeteciliği de Vivahiba.com gibi platformlar sayesinde gelişen bir faaliyettir. Ayrıca sosyal ağlarda ki gruplar sayesinde diğer platformlarda yazılmış olan haber, blog gönderisi gibi içeriklerin yayılımı hızlanmaktadır (Kuş, 69:20016).

3. Facebook

1 milyarı aşan kullanıcısı sayısıyla Facebook, en çok tercih edilen sosyal ağdır. Facebook çoklu ortam uygulamalarıyla, kullanıcılar diğer kullanıcılarla sanal ortamda gerçek bir iletişim süreci yaşatmaktadır. Kullanıcılar Facebook üzerinden başka sitelerle bağlantı kurarak paylaşım yapabilmekte, grup, etkinlik ve uygulama gibi seçenekler ile geniş topluluklarla iletişim kurulabilmekte ve çevrimiçi sohbetler gerçekleştirilebilmektedir. Facebook ayrıca çeşitli düşüncelerin örgütlenebildikleri, fikir paylaşımına imkân tanıyan grupları da barındırmaktadır. Gelişen aktüel olaylar ve olgularla ilgili olarak ortak düşünce platformları oluşturulmakta ve kamuoyu, sanal ortamlarda şekillendirilmektedir.

4. Twitter

Twitter, önemli bir mikro-blog örneği olmasının yanında, en çok kullanıcı sayısına da sahiptir. Twitter’daki temel mantık en fazla 140 karakter ile düşünülenin, hissedilenin ya da gündem konuları hakkındaki yorumların takipçiler ile paylaşılmasıdır. Twitter cep telefonlarında dahi kullanılabilir bir araç haline geldiği için zaman ve mekan kaygısı olmadan anlık iletişim ve paylaşım gerçekleştirebilmektedir. Bunun yanı sıra; içerik tartışılabilir, yorumlanabilir ve hatta beğenilmeyen içeriklere müdahale edilerek anında değişiklik gerçekleştirilebilinir. Twitter bu özellikleri sebebi ile sosyal ağ özellikleri de taşımaktadır. Twitter hem bireysel hem de kurumsal anlamda haber, iletişim, bilgi, reklam ve eğlence amaçlı kullanılmaktadır. Mikroblog sitesi Twitter ilgi alanlarına yönelik konular hakkında güncel bilgiler edinmek için kullanılmaktadır. Twitter kullanıcılarına ilgilerini çeken içerikleri bulmaya yardımcı olmak adına pek çok kişiselleştirilmiş arama ve önerme sistemleri geliştirilmektedir.

5. Instagram

Instagram, 2010 yılında Iphone için ücretsiz fotoğraf paylaşma ve fotoğraf düzenleme uygulaması olarak kurulmuştur. Bugün dünyanın en büyük sosyal ağlarından biri haline gelmiştir. Instagram sosyal ağ özellikleri ile oldukça popüler olan bir fotoğraf paylaşım uygulamasıdır. .Instagram’ın bu kadar hızlı yayılmasında sosyal medya platformları ile entegre çalışmasında yatmaktadır. Uygulama ile hazırlanan fotoğraflar Facebook, Flickr, Twitter, foursquare ve Tumblr üzerinden paylaşılabiliyor. Instagram, Nisan 2012′de Facebook tarafından 1 milyar Dolara satın alınmıştır. İnstagram uygulaması ile en basit ve sıradan bir fotoğraf, uygulanan birkaç farklı efekt ile göz kamaştırıcı olabilmektedir. 2014’ün son döneminde açıklanan rakamlara göre 300 milyonun üzerinde aylık aktif kullanıcısı bulunmaktadır. Instagram’da günde 70 milyon civarında fotoğraf paylaşıldığını görülmektedir(http://blog.instagram.com/post/104847837897/141210-300 million;Güçdemir,2015:50) Bu program ile fotoğrafı çekilen her şey birkaç dakika içerisinde sanki profesyonel bir fotoğrafçının veya photoshop sanatçısının elinden çıkmış gibi ilgi çekici olabilir. Bu sosyal ağ üzerinden, MTV, Starbucks, Burberry, Tiffany&Co. ve Nike gibi birçok marka ürünlerini, anlık paylaşımlarla hedef kitleleriyle buluşturmaktadır.

6. Youtube

Youtube üzerinden video yüklenip, başkaları tarafından yüklenen videolar izlenebilmektedir. “Broadcast Yourself”, (kendini yayınla) sloganı ile yola çıkmıştır. 2006’da Google tarafından satın alınmıştır. YouTube’un yaratıcı reklamcılar için çeşitli seçenekler önerdiği ve en iyi reklam ortamlarından biridir. Ayrıca bu tür video paylaşım sitelerinde tüketiciler şikâyetlerini ya da ürünlerle ilgili kötü deneyimlerini diğer kullanıcılar ile paylaşabilmektedir. Bu da şirketler için bir tehdit oluşturabilmektedir (Brown, 2009:164).

Blog yazmız; İstanbul Üniversitesi Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Bölümü Halkla İlişkiler Dersi Açık Öğretim Fakültesi ders materyallerinden 12. Üniteye ait bir yazıdır. 

1 Comment(s)

Hayriye Akgüller:
12/01/2020, 09:36:53 PM
Reply

Neden Kaynakça bölümü yok?

Write a Comment