Bebek Çekimi

Posted by oznur 22/01/2018 0 Comment(s)

Bebek Çekimi

Bebek çekimi, fotoğraf çekim kalemleri arasında en güzel ama aynı zamanda en zor olanıdır. Çünkü her anı her hareketi değerli olan miniminnacık ellerin fotoğrafını çekerken pek de zorlanmaz insan; aksesuara, ekstra eşyalara, süslere ihtiyaç duyulmaz çünkü gülüşleri birer aksesuardır.  Işığı duruşu dert etmeden her açıdan rahatlıkla çekilebilir çünkü sağdan sola dönüşü bile özeldir bebeklerin.

Çoğu zaman düğün, nişan veya sünnet gibi çekimlerde çiftler/kişiler ne kadar gereksiz olsa da telaşeden ister istemez gerilip stres altında kalabiliyor ve fotoğrafçılar çoğu kere bu durum karşısında işlerini icra etmekte zorlanıyorlar. Çünkü fotoğrafların en güzel yanı hatırda kalmasını istediğimiz en özel ve mutlu anlarımızın ölümsüzleştirilmesidir. Fotoğrafçının görevi insanların iliklerine kadar güldüğü anları birbirilerine romantik bir şekilde baktıkları hep birlikte mutlu oldukları kısacası güzel duyguların dorukta olduğu anları yakalamaktır. Hal böyle olunca yani çiftler/kişiler gergin olunca bu saydığım özellikteki kareleri yakalamak imkansızlaşıyor hem fotoğrafçı için hem de çiftler/kişiler için içe sinmeyen bir iş ortaya çıkıyor. Ama bebek çekiminde böyle bir dezavantaj söz konusu bile değil. Herkes yeni bir başlangıcın,  aralarına katılan yeni bir kalbin mutluluğu ve huzuru içindeyken bebek tüm masumluğu ve güzelliği ile fotoğrafçılara adeta ilham kaynağı oluyor. Bu yüzdende fotoğrafçılar parmağını deklanşöre defalarca basmaktan hiç çekinmiyor.

Tüm bu avantajları kullanarak mükemmel bir çekim elde edebilirsiniz ancak bebek çekiminde fotoğrafçıları zorlayan anlar olmuyor değil.

Bir kere bebeğin keyfinin yerinde olduğu anı yakalamak çok önemli. Karnı doyurulmuş, gerekli bakımı yapılmış gönlü hoş tutulmuş olmalı yoksa tek bir kare bile çekemezsiniz J Gitmiş olduğum bir yeni doğan bebek çekiminde bebeğin karnı tam doymamıştı. Şimdi ne alakası var bunun fotoğraf çekimiyle diyeceksiniz. Şöyle izah edeyim: Yeni anne olmuş bir kadın doğal olarak tecrübesiz, acemi olacaktır bu çok doğal. Hayatınıza birden bir insan giriyor ve tüm sorumluluğu sizde insan biraz afallar ve bir alışma süresine ihtiyaç duyar. İşte tam da bu süre içerisinde bebeğin ne kadar sürede acıktığını tam olarak kestiremeyen anne ( genelde yeni doğan bebekler 2 saatte bir doyurulur) biraz süreyi aşmış. Çekim esnasında bebek normal dışı hareketsiz ve sürekli uyku halindeydi. Çekimin ilk 20 dakikası durumu anlamaya çalışmakla geçti. Meğerse bebeğin kan şekeri düşmüş. Daha sonrasında karnı doyan bebeğimiz cıvıl cıvıldı ve bize çok güzel pozlar verdi.

Bebek çekiminde bebeklerin çok uzun süre kıyafetsiz kalmamasına veya çekimin yeterli ısı değerlerine sahip ortamlarda yapılmasına çok dikkat edilmesi gerekir.

Doğum esnasında çekim yapılacaksa doğumhanede bulunan görevlileri rahatsız etmeden ve çok fazla ayaklarına dolanmadan yani uyarılmaya mahal vermeden çekim yapmak çok mühim.

Normal doğumlarda fotoğrafçının ne zaman saat kaçta aranacağı hiç belli olmaz. Her an hazırlıklı olmak gerekir. İlgili ekipmanı hazır bulundurmak önemlidir.

Fotoğraf çekimlerinde en önemli unsurlardan biri ışık kontörlünün iyi idare edilebilmesidir. Bir bebek çekiminde bebeğin gözlerine zarar vereceği için flash kesinlikle kullanılmamalı bunun yerine gün ışığının rahatlıkla kullanılabileceği ortamlar tercih edilmelidir.

Bebekler bazen inanılmaz derece hareketli olabiliyorlar bu yüzden genelde seride çekim yapılması en rahatı. Böylece her anı rahatlıkla yakalayabilirsiniz.

Aşırılıktan uzak fazla dikkat çekmeyen arka plan seçmek de çok önemli. Aksi takdirde bir süre sonra bebeğin ilgisini arka plandan uzaklaştırıp kendinize çekmeye çalışmaktan yorulacaksınız.

Diz çökmeye veya zemine yakın durmaya hazırlıklı olmalısınız ve bunun bilinciyle kıyafet seçiminizi ona göre yapmalısınız.

Ekipmanlarınız basit olmalı hareket kabiliyetinizi kısıtlamamalı çünkü bebeklerin / çocukların hızına yetişmekte zorlanabilirsiniz. Abartılı, büyük, taşımakta zorlanacağınız lensler yerine bebek çekimleri için ideal olan 50 mm lensleri kullanmak daha faydalı olacaktır. Hatta yanınıza tripod gibi sabitleyiciler almaktan kaçınmak gerek.

Tüm zorluklarına rağmen bebek çekimi, ailelerin büyüyen mutluluklarına şahit olmak birbirinden güzel minik mucizelerle tanışmak ve onları fotoğraflama imkanı yakalamak gibi bir çok güzel yanı sayesinde benim favorim olmaya devam edecek…

 

Write a Comment